Dil ve Konuşma Bozuklukları

Dil ve konuşma bozuklukları genelde çocukluk döneminde yaygın olarak görülmektedir. Doğru teşhis ve tedavi yöntemi uygulanmaz ise uzun vadede devam edecek olan bu sorun çocuğun sosyal çevreye uyumunu zorlaştıracaktır.Uzman doktorunuzla beraber uygulanan destekleyici egzersiz ve aktiviteler ile bu sorunun üstesinden kolayca gelinebilir.

Dil ve konuşma bozukluklarını kısaca şöyle özetleyebiliriz ;

Gecikmiş dil ve konuşma : Çocuğun alıcı ve ifade edici dil becerilerinin yaşından beklenen düzeyde gelişme göstermemesi durumudur.

Artikülasyon (sesletim) ve fonolojik (sesbilgisel) bozukluklar : Kişinin konuşma seslerini, heceleri yada sözcükleri yanlış üretmesi sonucu oluşan kişinin ne söylediğinden çok nasıl söylediğine dikkat edildiği dil ve konuşma sorunudur.

Akıcılık sorunları (kekemelik) : Konuşma akıcılığının, ritminin ve hızının etkilendiği konuşma sorunudur.

Ses bozuklukları : Çeşitli nedenlerden dolayı sesin perde, şiddet ya da kalitesinden birinin/birkaçının, konuşan kişinin ne söylediğinden daha fazla dikkat çektiği bozukluklardır.

Afazi ( Edinilmiş dil bozuklukları ) : Beyinde  edinilmiş bir hasara bağlı olarak oluşan nörolojik kaynaklı dil ve konuşma bozukluğudur.

Yutma Bozuklukları : Çoğunlukla nörolojik bir nedene bağlı olarak gelişen ve yutmanın değişik aşamalarında görülen yutma güçlüğüdür.

Motor Konuşma Bozuklukları : Nörolojik bir sebebe bağlı olarak konuşma için gerekli kas gruplarında görülen güçsüzlük, zayıflık, koordinasyon bozukluğu sonucu konuşma mekanizmasının etkilendiği bozukluklardır.

Sizlerde bu sorunlardan biriyle karşı karşıya iseniz uzman doktorunuzun uyguladığı tedaviye destekleyici ve hızlandırıcı uygulamalarla destek olabilicek alanında uzman kişilerden danışmanlık almanızı öneririm.